میهن اسکریپت
طرح ویژه ای داریم برنامه ریزی
ارتباط با مشاور
با ما باشید
ارتباط مستقیم عضویت در کانال تلگرام سایت ویدیئوهای ما در آپارات
همگام با کار خیر
مؤسسه خیریه محک
آخرین مصاحبه ها
آرشیو مصاحبه ها
میهن اسکریپت
 • نویسنده : Admin | نوشته شده در: 22 دسامبر2017
 • همه ما در انجام کارهای روزانه و فعالیت های درسی به زمان توجه میکنیم. زمان شاخصه ای مهم برای یک کنکوری بعنوان بررسی کمیت و کیفیت کار وی تلقی می شود. غالبا با توصیه هایی از جانب مشاورین و معلمین خود مواجه هستیم که ریز ساعات فعالیت های روزانه خود را در یک دفترچه مخصوص(دفترچه برنامه ریزی) بنویسید و در پایان روز و هفته خود را ارزیابی کنید. برای مدتی این کار را بخوبی انجام می دهیم،اما در آینده از این زندگی مکانیکی خسته می شویم و از هیچ وسیله ای برای ثبت زمان ها استفاده نمی کنیم.

  حال به شما تکنیکی را اموزش می دهیم که به شما یاد میدهد چطور زمانی را برای انجام کار در آینده ذخیره کنید.

  ? اما راه حل چیست؟

  ✌️ تکنیک پومودورو

  پومودورو اسم یک سس ایتالیایی است که ظاهرا درست کردنش ۲۵ دقیقه طول میکشد. اما امروز بیشتر به عنوان یه روش برای بهره برداری آن را میشناسیم. کل قضیه این است:

  ۱ـیک کار را  مشخص کنید.

  ۲- یک ساعت زنگدار را برای بیست و پنج دقیقه کوک کنید.

  ۳ـ در این بیست و پنج دقیقه کاملا روی کار تمرکز کنید و هیچ کار دیگری انجام ندهید. از عوامل حواس پرتی دور شوید.

  ۴-بعد از بیست و پنج دقیقه، پنج دقیقه استراحت کنید، مانند: نفس کشیدن در هوای ازاد، تفکر، مشاهده یک فیلم انگیزشی 2-3 دقیقه ای،خوردن یک فنجان دَم نوش،انجام یک کار آرامش بخش و … سپس باز برگردید برای بیست و پنج دقیقه بعدی.

  ۵- بعد از سه یا چهار پومودورو یک استراحت طولانی تر به خودتان بدهید. 20 الی 30 دقیقه زمان خوبی بنظر میرسد،مغز شما از این زمان برای جذب اطلاعات جدید و استراحتِ قبل از دوره بعدی پومودورو ،استفاده خواهد کرد.

  ? مـــزایــــا

  ? جلوگیری از هدر رفت زمان در اثر کاری پیوسته:
  مثلا گاهی که در مطالعه کردن بدون پومودورو شروع به خواندن میکنم، بعد از 1.5 ساعت انسانی از پای میز بلند میشود که فرق زیادی با فردیکه فقط می خورد و می خوابد ،ندارم.

  ? فرصت بازیابی به مغز:

  استراحت های کوتاه به این امر کمک میکند، بشرطی که از یک حدی نباید حواس پرت کن تر باشد.

  ? تمرکز بیشتر :

  تمرکز ذهنی و توان فیزیکی خود را بر روی یک موضوع یا یک هدف مشخص حفظ کنید.

  ? بهبود سرعت مطالعه

  ? پیگیری اسان تکالیف

  ? نوشتن اسان تر

  ? هنر تقسیم کارهای بزرگ به کوچک

  ⚖️ قوانين تکنیک پومودورو

  براي به کار بستن تکنيک پومودورو، بايد از اين قوانين پيروي کنيد:‏

  1.يک پومودورو تقسيم پذير نيست(هميشه 25 دقيقه است).‏

  2.اگر يک پومودورو را شروع کرديد اما حواستان پرت شد و مشغول کار ديگري شديد، آن پومودورو محسوب نمي شود و نمي توانيد کنار آن ‏X‏ بزنيد.

  3. اگر قبل از 25 دقيقه کارتان تمام شد، به بازبيني همان کار ادامه دهيد تا زنگ به صدا درآيد. ‏

  4.اگر کاري را در پنج دقيقه يا کمتر تمام کرديد و بازبيني آن ارزش وقت گذاري نداشت، آن را يک پومودورو حساب نکنيد.‏

  5.وقتي تايمر به صدا درآمد، حتي اگر فکر کرديد يکي، دو دقيقه ديگر کار تمام مي شود، دست از کار بکشيد.‏

  6.در زنگ تفريح پنج دقيقه اي تان، سعي کنيد يک کار خوب براي خودتان انجام دهيد؛ مثلاً کمي آب بنوشيد، حرکات کششي انجام دهيد، چشم هايتان را ببنديد و… اين زنگ تفريح هاي کوتاه اجازه مي دهند ذهنتان از کاري که مشغول به آن بوديد رها شود و آنچه ياد گرفته ايد برايتان جا بيفتد. همچنين موجب مي شوند ذهنتان باز شود و براي پومودوروي بعد آماده شويد.‏

  7.اگر کاري بيشتر از پنج تا هفت پومودورو طول کشيد، آن را به قسمت هاي کوچک تر تقسيم کنيد؛ به عنوان مثال، اگر در ليست کارهايي که بايد انجام شوند نوشته ايد “مقاله نوشتن” و براي اين کار بيشتر از پنج تا هفت پومودورو لازم است، آن را به اين صورت تقسيم کنيد: انجام تحقيق براي نوشتن مقاله، نوشتن خلاصه رئوس مطالب، نوشتن پيش نويس، پاک نويس کردن، ويرايش و غلط گيري مقاله.‏

  8.اگر کاري کمتر از يک پومودورو وقت نياز دارد، کارهاي کوچک ديگري را پيدا کنيد و همه را در يک پومودورو بگنجانيد.‏(مواردی مانند تماس گرفتن با یک نفر،درست کردن غذا و …)

  9.وقتي يک پومودورو شروع مي شود، بايد تا زماني که زنگ به صدا درمي آيد روي آن کار تمرکز کنيد.با اين کار شما خود را عادت مي دهيد که به مدت 25 دقيقه در يک زمان تمرکز کنيد و به کار بپردازيد.‏

  از زنگ تفريح هاي طولاني تر براي تمرکز مجدد استفاده کنيد. از خودتان بپرسيد آيا دو ساعت گذشته را با موفقيت سپري کرده ايد؟ اگر اين طور نبود، سراغ ليست کارهايتان برويد و دوباره خودتان را به انجام آن کار مجبور کنيد. ‏

  ⏰ چگونه استفاده از وقتتان را بهبود ببخشید

  برای خود هدفی تعیین کنید تا بتوانید به طور صحیح تصمیم بگیرید که برای انجام فعالیت هایی که به طور معمول انجام می دهید، چقدر زمان نیاز دارید یا بعبارت دیگر چند پومودورو لازم است تا:‏

  ⏱مبحثی را مطالعه کنید؟
  ⏱آن را نکته برداری و خط کشی کنید؟
  ⏱خلاصه نویسی ان را انجام دهید؟
  ⏱تست های اموزشی ان را بزنید؟

  اگر برای اولین بار است که میخواهید این زمان ها را تعیین کنید،بهتر است از قانون اجبار استفاده کنید و پیش فرض خود را مکلف کنید چند پومودورو برای مطالعه مبحث می خواهید؟ چند تا برای نکته نویسی و … سپس در تصمیم گیری های بعدی انها را اعمال کنید.

  ?‍ چطور از پومودورو استفاده کنیم؟

  برای استفاده از این روش دو راهکار دارید:

  1- خودتان دست بکار شوید و یک ساعت کوکی زنگدار تهیه کنید.

  2- از گوشی موبایل خود استفاده کنید:

  این روش مزایایی از جمله رسم نمودار فعالیت ها و ارزیابی دقیق تر شما را فراهم می سازد.

  ? معرفی نرم افزار ها: (از بازار دریافت کنید)

  Tomatodo

  ClearFocus: Productivity Timer

  مدیریت زمان فدورا(فارسی)

  گوجه فرنگی(فارسی)

   

   


  اطلاعات دانلود
  درباره مجموعه

  محمد قربانی هستم؛بعد از گذراندن دوره تحصیلات دبیرستان و کنکور در رشته ریاضی به صلاحدید اساتیدم آغاز به مطالعه دروس رشته تجربی کردم و در کنکور این رشته شرکت کردم،در نهایت موفق به ورود در رشته پزشکی سراسری شدم،هدف از تاسیس این وبگاه نیز به اشتراک گذاشتن تجربیات خودم و توسعه عدالت آموزشی با کمترین هزینه می باشد. سعی نموده ام جزوات زیستی که خودم آنها را نوشته ام در بخش جزومیکس قرار بدهم. همچنین برخی از خلاصه نویسی های زیست را نیز صرفا در اختیار داوطلبان خودم قرار میدهم. تابحال توانسته ام تجربیات ارزشمندی را در اختیار داوطلبان قرار بدهم و انها نیز با سعی و تلاش خود توانسته اند به رشته و هدف دلخواهشان برسند.

  مطالب مرتبط
  book sleep light ways
  نظرات دیگران درباره این مطلب  میهن اسکریپت
  میهن اسکریپت
  میهن اسکریپت