میهن اسکریپت
طرح ویژه ای داریم برنامه ریزی
ارتباط با مشاور
با ما باشید
ارتباط مستقیم عضویت در کانال تلگرام سایت ویدیئوهای ما در آپارات
همگام با کار خیر
مؤسسه خیریه محک
آخرین مصاحبه ها
آرشیو مصاحبه ها
میهن اسکریپت
 • نویسنده : Admin | نوشته شده در: 8 سپتامبر2017
 • در تکنیک نوین آموزشی «نقشه ذهنی»، مطالب به‌صورت «فهرست‌وار» نوشته نمي‌شوند، بلکه شکل شاخه‌اي دارند. اساس کار به اين‌گونه است که موضوع اصلی در میان قرار گرفته و موضوعات فرعی و زیرفرعی به ترتیب اهمیت و اولویت در جهت عقربه های ساعت حول موضوع اصلی نگاشته می شوند. مزيت اين روش آن است که شکل ظاهري نقشه ذهنی در به‌خاطر آوردن مطالب، کمک بسياري مي‌‌کند. اگر شکل نقشه ذهنی، به‌خاطر آورده شود و در ذهن ترسيم گردد، مطمئناً مطالب ذکر شده در آن و ترتيب جاي‌‌گيري آن‌ها نيز به ياد آورده مي‌شود و در امتحانات مدرسه و دانشگاه ها نیز شما دچار فراموشی تصادفی نمی شوید.

  ? نقشه ذهنی علاوه بر يادداشت‌برداري، در موارد زير نيز کاربرد دارد:

  ? خلاصه کردن مطالب

  ? تنظيم مطالب گردآوري شده از سایر منابع

  ? ايجاد طرحي کلي از موضوع مورد مطالعه

  ? مرور سریع
  ? ترسيم نقشه ذهنی

  براي ترسيم نقشه ذهنی، مي‌توان به‌ترتيب زير عمل کرد:

  ? موضوع اصلي مطالعه در وسط صفحه نوشته شده و کادري به دور آن کشيده شود؛ سپس از اين قسمت، خطي به طرف گوشه‌ي سمت راست رسم شود.(در جهت عقربه های ساعت)

  ?سپس از خط اصلي، خطوطي را مي‌توان انشعاب داد و نکات مهم مرتبط با موضوع را در کنار اين خطوط نوشت.

  ? اگر مطالب ديگري در ارتباط با نکات قبلي وجود دارد، خطوط قبلي را بار ديگر مي‌توان انشعاب داد و آن مطالب را به موارد قبلي اضافه کرد.

  ? به‌همين ترتيب مي‌توان خطوط قبلي را باز هم انشعاب داده و مطالب جزئي‌تر را در کنار آن‌ها يادداشت کرد.

  ? توصيه‌هاي کليدي

  ? در بالاي صفحه، تاريخ رسم نقشه ذهنی را بنويسيد.

  ? همواره از کلمات و عبارات کوتاه و کليدي استفاده کنيد.

  ? مطالب را به‌صورت کلمات و عبارات کليدي بر روي نقشه ذهنی يادداشت کنيد و از درج توضيحات اضافي بپرهيزيد. مسئله ي مهم اين است که فقط 20% اطلاعات بايد بر روي نقشه ذهنی نوشته شود و 80% بقيه، در حافظه‌ي شما نگه‌داري مي‌‌شود. در هنگام دوره کردن مطالب، اگر چند بار کلمات کليدي را مرور کنيد، ذهن شما فعال شده و بقيه‌ي مطالب را به ياد خواهد آورد.

  ? بهتر است مطالب را با خط خوش و خوانا بنويسيد؛ کلمات با فاصله و خوانا نوشته شود تا براي خواندن آن‌ها در آينده، به مشکلي بر نخوريد.همچنین می توانید از رنگ‌هاي مختلف برای فهم بهتر مطلب استفاده کنید.

  ? مي‌توانيد برای فهم بهتر یک موضوع جدولو تصاویریکه داراي معناي مشخص است،نیز رسم کنيد. برای مثال در رسم نقشه ذهنی قلب و تفسیر نوار قلب (ECG) لازم است این کار را انجام دهید. همانطور که آگاه هستید،یک تصویر گویاتر از هزاران کلمه است.

  ? مشاهده نمونه نقشه ذهنی ف1 زیست سال سوم- دستگاه ایمنی بدن انسان | ببینید

  تصویر فوق صرفا یک نمونه می باشد. درصورت وجود اشتباه در آن از شما پوزش میطلبم.

  ☎️ برای ارزیابی نقشه های ذهنی رسم شده تان و اموزش دقیق تر این روش نوین برای سایر دروس می توانید با من (محمد قربانی-09140858266) در ارتباط باشید.


  اطلاعات دانلود
  درباره مجموعه

  محمد قربانی هستم؛بعد از گذراندن دوره تحصیلات دبیرستان و کنکور در رشته ریاضی به صلاحدید اساتیدم آغاز به مطالعه دروس رشته تجربی کردم و در کنکور این رشته شرکت کردم،در نهایت موفق به ورود در رشته پزشکی سراسری شدم،هدف از تاسیس این وبگاه نیز به اشتراک گذاشتن تجربیات خودم و توسعه عدالت آموزشی با کمترین هزینه می باشد. سعی نموده ام جزوات زیستی که خودم آنها را نوشته ام در بخش جزومیکس قرار بدهم. همچنین برخی از خلاصه نویسی های زیست را نیز صرفا در اختیار داوطلبان خودم قرار میدهم. تابحال توانسته ام تجربیات ارزشمندی را در اختیار داوطلبان قرار بدهم و انها نیز با سعی و تلاش خود توانسته اند به رشته و هدف دلخواهشان برسند.

  مطالب مرتبط
  net plank light confidance book
  نظرات دیگران درباره این مطلب  میهن اسکریپت
  میهن اسکریپت
  میهن اسکریپت