میهن اسکریپت
طرح ویژه ای داریم برنامه ریزی
ارتباط با مشاور
با ما باشید
ارتباط مستقیم عضویت در کانال تلگرام سایت ویدیئوهای ما در آپارات
همگام با کار خیر
مؤسسه خیریه محک
آخرین مصاحبه ها
آرشیو مصاحبه ها
میهن اسکریپت
 • نویسنده : Admin | نوشته شده در: 26 آگوست2017
 •  

  اگر تصمیم به برنده بودن در کنکور و امتحان هاتون رو دارین پس بسم الله بگین و شروع کنین به خوندن این پست.

  مراحل مطالعه به 3 دسته تقسیم تقسیم میگردد؛

  ? مرحله قبل از مطالعه

  ? مرحله مطالعه

  ? مرحله امتحان

  ?شروع میکنیم مرحله مرحله قبل از مطالعه

  ?هدف ؛ زیربنای تمامی اعمال،هدفه. انسان از انجام  هر کاری هدفی دارد. همین حالا نیز شما هدفی برای خواندن این پست دارید. پس اگر بدون هدف مشغول مطالعه شوید،اصولا موفقیت چندانی نخواهید داشت. دانستن هدف نهایی به شما در هنگام مطالعه کمک شایانی میکند تا مطالب را بخوبی یاد بگیرید. بعنوان مثال؛هدف من از کتاب A قبولی در کنکور،درصد بالا در کنکور آزمایشی،شاگرد اول شدن در مدرسه و یا دانشگاه است.

  لازم شد این سوال اساسی رو از خودتون قبل از مطالعه هر کتابی بپرسید:

  هدف من از خواندن این کتاب چیست؟ آیا مطالعه این کتاب در جهت دست یافتن به اهدافم است؟

  ?اراده ؛ زمانی کارساز است که هدف شما موجه و مناسب باشد. مثل؛ دانشجو پزشکی شدن یا قبولی در امتحان و …

  پس لازم است کمرهمت ببندید و شروع کنید به مطالعه جدی. بسیاری از افراد در این مرحله تلاش چندانی نمیکنند و وقت بسیاری را به سیر در رویا و آرزوهایشان اختصاص می دهند،کم کم بدان عادت کرده و از یک واحد مطالعاتی ممکن است نیم ساعت را به این پرش فکری اختصاص دهند و موقعی که بخود می آیند می بینند؛یک صفحه از کتاب را نخوانده اند و روبرو شدن با این موضوع انها را به تکاپو وا میدارد تا شروع کنند بخواندن اما چه خواندنی . . . !!!

  سیر در رویاها و آرزوها فعالیت ذهنی مزیدی را می طلبد،که بدنبالش خستگی و ملامت ذهنی نمایان می شود و فرد مجبور می شود مطالعه را سریعا متوقف کند و بعد از استراحتی مجدد بسراغ کتابش بیاید. اما او 30 دقیقه ای را از دست داده که می توانست چندین صفحه کتاب بیشتر بخواند و با این استراحت نیز مجددا زمان را از دست داده است.

  ? اعتماد به نفس ؛ مواجه با عده کثیری از دانش آموزان و داوطلبان برای من نمایانگر این است که آنها از اعتماد به نفس کافی برخوردار نیستند. به حافظه و قدرت یادگیری خود شک دارند،حتی دچار وسواس مطالعاتی نیز شده اند.

  شاید شنیده باشید که هر عمل انسان ناشی از تفکر اوست. پس برای اعتماد به نفس نیز صادق است.

  بسیار در مورد تفکرات صحیح شنیده ایم اما هنوز نتوانسته ایم بدرستی آنها را بکار ببندیم. در اینجا 3 نوع تفکر را با شما در میان میگذارم.

  ✍ تفکر مثبت: این تفکر شما را برای رسیدن به هدف تان یاری میکند.

  مثلا؛ من برای قبول شدن در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی A،مطالعه ام را سر وقت و با کیفیت انجام می دهم.

  تفکر منفی،مثبت: این تفکر شما را برای شکست یاری میکند.

  مثلا؛من برای اینکه در رشته پزشکی هر شهری قبول نشوم ،مطالعه ام را سر وقت انجام می دهم.

  ✍ تفکر منفیاین تفکر نیز،شما را برای شکست یاری میکند.

  مثلا؛من در پزشکی حتما قبول نمی شوم حتی اگر مطالعه ام را سر وقت انجام دهم.

  باید پیوسته امیدوار بود. روزنه های پرتو امید را می توان در نظام افرینش نظاره کرد.

  پس از تاریک ترین پاره شب،سپیدی بامداد شروع به وسعت می کند.

  ? منابع کمک اموزشی ؛ منابع مناسب سطح خود را تهیه کنید. تحت تاثیر صحبت های دوستان تان قرار نگیرید که فلان کتابی که اخیرا در بازار توزیع شده از آموزش و تست های خوبی برخوردار است و پیرو آن،شما نیز سریعا منابع تان را تغییر دهید. اشتباه بزرگ بسیاری از داوطلبان این است در یک درس می خواهند همزمان از بیش از دو منبع استفاده نمایند و از این شاخه به آن شاخه بپرند. اگر شما در درسی مانند ریاضی ضعیف هستید استفاده از منابعی همچون iQ گاج،موج ازمون الگو،جامع خیلی سبز یا مهروماه و … برای شما زیانمند است و می بایست کتابی که از اموزش تشریحی برخوردار است را تهیه کنید.

  ?برنامه ریزی ؛ داشتن برنامه منظم و هدفدار ضمانت گر موفقیت شماست. برنامه ریزی صحیح و اینکه چگونه حداکثر بهره مطلوب را از وقت تان ببرید کمک زیادی به شما می کند. فقط به برنامه ریزی اکتفا نکنید. مهم ترین و سخت گام اجرای برنامه است اما بمحض قرارگرفتن شما بر روی مدار حرکت لذت اجرای برنامه دو چندان می گردد. در کل عدم برنامه ریزی و اجرای آن برای رسیدن به موفقیت،برنامه ریزی برای شکست است.

  ? بسیاری از داوطلبین بدون توجه به ساعت خواب،میل نمودن غذا،حجم منابع مطالعاتی،استراحت بین دروس،ورزش،زمان های جبرانی و مرور اقدام به برنامه ریزی درسی می کنند و اغلب پایبندی حدود 2 الی 3 روزه به آن دارند و بدون کسب تجربه از این شکست مجددا برنامه بعدی را مطابق قبل تنظیم می کنند و چرخه را تا روز کنکور ادامه می دهند. در اکثر مراجعان به بنده مشاهده گردیده میزان ساعت مطالعه یک درس با بودجه بندی آن تناسب ندارد.

  مثلا؛ مطالعه 25 صفحه از یک درس اختصاصی در 1 ساعت! ?

  می دانیم برای یک برنامه خوب نیازمند یک برنامه راهبردی هستیم و می بایست در مدت زمان مشخص یک پروژه،جزئیات بودجه بندی آن را مشخص نماییم،سپس تمامی کارهای لازم اعم از ساعت پیشنهادی مطالعه،تست زنی،خلاصه نویسی،درخت حافظه،مرور را در برنامه شخصی سازی شده اعمال کنیم. اگر قادر به برنامه ریزی صحیح نیستید می توانید با من(محمد قربانی – 09140858266) در ارتباط باشید.

  موفقیت حاصل گام های کوچک ولی پایدار و همیشگی است.

  ?محل مطالعه ؛ سعی کنید پشت میز و صندلی مناسب درس بخوانید. در کنکور شما روی زمین نمی نشینید و با حالت قوزمانند به سوالات جواب دهید. پس از همین الان عادت نشستن پشت میز و صندلی را در خود نهادینه کنید. دما و نور محل مطالعه متعادل باشد. از ترکیب نور افتابی و مهتابی استفاده کنید،در کل سعی کنید نور مایل به زرد باشد تا چشمان شما در شب خسته نشود. بهم ریختگی محیط محل مطالعه معمولا بی میلی را ایجاد می کند پس محیط اطراف را مرتب کنید هم چنین از استراحت و خوابیدن در محل مزبور،اکیدا خودداری نمایید.

   

   

  قسمت های بعدی این مقاله بزودی . . .


  اطلاعات دانلود
  درباره مجموعه

  محمد قربانی هستم؛بعد از گذراندن دوره تحصیلات دبیرستان و کنکور در رشته ریاضی به صلاحدید اساتیدم آغاز به مطالعه دروس رشته تجربی کردم و در کنکور این رشته شرکت کردم،در نهایت موفق به ورود در رشته پزشکی سراسری شدم،هدف از تاسیس این وبگاه نیز به اشتراک گذاشتن تجربیات خودم و توسعه عدالت آموزشی با کمترین هزینه می باشد. سعی نموده ام جزوات زیستی که خودم آنها را نوشته ام در بخش جزومیکس قرار بدهم. همچنین برخی از خلاصه نویسی های زیست را نیز صرفا در اختیار داوطلبان خودم قرار میدهم. تابحال توانسته ام تجربیات ارزشمندی را در اختیار داوطلبان قرار بدهم و انها نیز با سعی و تلاش خود توانسته اند به رشته و هدف دلخواهشان برسند.

  مطالب مرتبط
  musiiiic graduate milkman u can mathematic book book
  نظرات دیگران درباره این مطلب  میهن اسکریپت
  میهن اسکریپت
  میهن اسکریپت