میهن اسکریپت
طرح ویژه ای داریم برنامه ریزی
ارتباط با مشاور
با ما باشید
ارتباط مستقیم عضویت در کانال تلگرام سایت ویدیئوهای ما در آپارات
همگام با کار خیر
مؤسسه خیریه محک
آخرین مصاحبه ها
آرشیو مصاحبه ها
میهن اسکریپت
 • نویسنده : Admin | نوشته شده در: 13 ژوئن2015
 • آنالیز سوالات کنکور تجربی 94
  سوالات کنکور 94 نسبت به سال قبل تفاوت قابل توجهی داشته که می شود گفت که هدف سازمان سنجش از این کار وادار کردن دانش اموزان به خواندن عمیق و مفهومی کتاب درسی بوده  و پرهیز از استفاده و تکنیک های رایج در بازار و تلویزیون که متاسفانه مدام با ان روبرو هستیم.
  درس ادبیات چطور بود؟
  نسبت به دفعات قبل سوالات لغت از تیپ 10 لغتی که معمولا 2 تست از آن مطرح میشد خارج و 1 تست مطرح شد.
  سوالات املا با تکنیک ردگزینه قابل پاسخ می بوده و دانش لغوی بالایی برای املا نیاز نداشت.
  سوالات تاریخ ادبیات نیز از 3 سوال 2 سوال آن با جزوه تاریخ ادبیات 4 صفحه ای ما قابل پاسخ بوده اند.و یکی باقیمانده بدلیل مشخص کردن آثار منظوم و منثور بود که داخل جزوه 4 صفحه ای کار نشده بود.که ان شاء ا… امسال کامل ترش می کنیم.
  سوالات آرایه نیز اگر دانش آرایه خوبی داشته باشید میتوانستید سوال اول آن را پاسخ و تیپ ترتیب توالی آرایه ها نیز با توجه به گزینه ها قابل حل بود.
  قرابت های معنایی نیز می شود گفت کمی سخت و مفهومی تر طراحی شده بودند.
  درس عربی چطور بود؟
  شروع با سوالات ترجمه بود که باید بالاجبار از تکنیک ردگزینه استفاده میشد منتها در انتخاب کلمات باید هوشمندی فراوانی به خرج داد.
  سوال درک مفهوم نیز به اسانی قابل پاسخگویی بود.با توجه به کلمات داخل عبارت سوال براحتی بیت مربوطه را می توان پیدا کرد.
  سوالات درک مطلب نیز متوسط رو به بالا بود.در سوالات تشکیل نیز باید با دقت اعراب گذاری را انجام داد چراکه یک اشتباه می تواند تست را در معرض پاسخگویی غلط قرار دهد.
  سوالات قواعد نیز تفاوت بسیار جالب با سوالات سال قبل داشته بودند به طوریکه تکنیک های رایج در دی وی دی ها و …. موجود در بازار که با دانش سطحی شما تست را حل میکنید نیازمند دانش عمیق داشته اند.
  درس دینی چطور بود؟
  درس دینی نیز تقریبا همان درصد 70آیه 30متن رعایت شده بود.منتها این بار ارتباط آیه با متن پررنگ تر شده بود.
  درس زبان انگلیسی چطور بود؟
  سوالات این درس برخلاف سال قبل بسیار ساده بود.دانش لغوی متوسط می توانست کمک خوبی به حل سوالات کند.
  کلوز تست مربوطه نیز درخصوص مهاجرت افراد به منطقه خاصی بود که با تکنیک پیش خوانی سوال ها قابل پاسخگویی بودند.توجه داشته باشیم که در کلوزتست ها حتما به گرامر توجه و درصورتیکه پاسخ را نمیدانیم جواب ندهیم.
  سوالات ریدینگ نیز جالب بود.ریدینگ اول در مورد اکولوژی گیاهان و جانوران بود.
  ریدینگ دوم نیز در مورد دانشمند معروف که در شیمی سال دوم هم باهاش آشنا شده اید آقای رابرت بویل بود.این ریدینگ کمی تخصصی تر از ریدینگ قبل از لحاظ درک مطلب می بود.
  درس ریاضی چطور بود؟
  این درس سوالات تقریبا حالت سال های پیش را رعایت منتها درخواست سوال از داوطلب مانند قبل جواب مستقیم نبود و داوطلب می  بایست از دانش عمیقی استفاده کند.
  درس زیست چطور بود؟
  سوالات این درس کاملا مفهومی تر از سال های قبل بود.و با دانش سطحی قابل پاسخگویی نبودند.شناخت ویژگی های جانداران نحوه ای بود که طراح به ان اکتفا کرده بود و بجای آوردن نام مستقیم جاندار ویژگی های آن را داده بود.
  توجه ویژه زیست کنکور به زیست گیاهی بسیار قابل ملاحظه است.لذا از زیست گیاهی غافل نشوید و حتما آن را کامل و عمیق بخوانید.زیست جانوری کنکور نیز پرمفهوم تر طرح شده بود،صورت سوال در پاسخگویی نقش بسزایی را داشت.طوریکه حتی یک کلمه آن قدر تاثیر داشت که میتوانست چند گزینه را رد کند.برای مثال سوال های 192- 158-168-169  و….
  درس فیزیک چطور بود؟
  سوالات درس فیزیک نیز متوسط رو به بالا بود.طوریکه بچه هایی که می خواستند سوالات پیش 2 آخر دفترچه را پاسخ دهند باید وقت بیشتری اختصاص می دادند.اما سوالات فیزیک 1 آسون و با فرمول های طلایی قابل حل بودند.
  درس شیمی چطور بود؟
  سوالات درس شیمی هم مفهومی تر و تیپ سوال های چند گزینه صحیح در آن مشاهده میشد.سوالات تعریفی ترکیبی بوده و باید تک تک گزینه ها بررسی میشد.شروع اول سوال شیمی با فصل اول شیمی 2 هم جالب نظر بود چراکه اگر دانش ضعیفی در تاریخ ادبیات شیمی داشته باشید پاسخ غلط می دادید.
  اهمیت ویژه فصل 4 شیمی 2 در کنکور 94 مشخص شد،رسم ساختار لوییس بسیار مهم است.میشه گفت در 5سال گذشته برای اولین بار موازنه بارالکتریکی داده شده بود که اکثر بچه ها را متعجب نمود.دانستن فرمول مولکولی مواد نیز در بسیاری موارد حل سوالات را آسان می نمود که لازمه داوطلبان جدید توجه ویژه به آن داشته باشند.3سوال تعادل شیمیایی هم محاسباتی بودند.در سوالات شیمی برای مدیریت زمان باید تفکیک سوال از سوی داوطلب صورت بگیرد، جالب بود که امسال از اون مسئله های سخت اسید و باز خبری نبود و تقریبا در سوال 266 دفترچه شما باید فرمول PH و محلول بافر را در حل ان بکار می بردید.

  با ارزوی سلامتی
  محمد قربانی

   


  اطلاعات دانلود
  درباره مجموعه

  محمد قربانی هستم؛بعد از گذراندن دوره تحصیلات دبیرستان و کنکور در رشته ریاضی به صلاحدید اساتیدم آغاز به مطالعه دروس رشته تجربی کردم و در کنکور این رشته شرکت کردم،در نهایت موفق به ورود در رشته پزشکی سراسری شدم،هدف از تاسیس این وبگاه نیز به اشتراک گذاشتن تجربیات خودم و توسعه عدالت آموزشی با کمترین هزینه می باشد. سعی نموده ام جزوات زیستی که خودم آنها را نوشته ام در بخش جزومیکس قرار بدهم. همچنین برخی از خلاصه نویسی های زیست را نیز صرفا در اختیار داوطلبان خودم قرار میدهم. تابحال توانسته ام تجربیات ارزشمندی را در اختیار داوطلبان قرار بدهم و انها نیز با سعی و تلاش خود توانسته اند به رشته و هدف دلخواهشان برسند.

  برچسب ها

  مطالب مرتبط
  نظرات دیگران درباره این مطلب  میهن اسکریپت
  میهن اسکریپت
  میهن اسکریپت